Založ si blog

Máme tu poriadne výbušnú zmes

Po viac ako desaťročí relatívnej cenovej stability úplne zrazu a prudko vyskočil parabolický nárast cien ako zo zlého halucinogénneho sna. Ceny energií (predovšetkým elektrickej energie) vzrástli za pár mesiacov viac ako desaťnásobne (viď graf). Nikde sa však nedočítate ani zmienku o príčine. Novinári papuškujú niečo o vojne na Ukrajine, čo len potvrdzuje, že novinári tradične ničomu nerozumejú, zato ale radi všetko komentujú.


Pozrime sa teda na graf:

zdroj: seznamspravy.cz

Už základné školské vzdelanie stačí, aby som pochopil, že keď sa parabola začala objavovať od leta 2021 a odvtedy utešene rastie, príčinou nemôže byť vojna na Ukrajine. Ale nepotrebovali by sme k tomu ani tento názorný graf. Stačí elementárna logika: znížila sa ponuka elektriny v dôsledku vojny na Ukrajine? Neznížila. Zvýšil sa dopyt? Nezvýšil. Ukrajinu dajme bokom, pretože tá s tým nemá nič spoločné. Vplyv zvýšenej ceny plynu na cenu elektrickej energie je zanedbateľný.


Parabola ukazuje skôr na iného vinníka. Post-Covid. A nie ani tak post-Covid, ako skôr radikálna a nekompromisná deštrukcia ekonomiky, k akej sa ešte predtým, v mene Covidu, podujala väčšina vlád sveta. Dianie vo svete naštastie nekomentujú iba lobotomovaní slovenskí novinári. Vo svete sa najčastejšie ako príčina tejto kataklizmy spomína práve postcovid, keď rapídne ekonomické oživovanie od leta 2021 nestíhali kopírovať výrobcovia energií. Inými slovami, výrobcovia nečakali tak prudké zvýšenie dopytu a neboli na to pripravení. Nepomer dopytu a ponuky viedol k šialenstvu, ktoré názorne ukazuje onen graf.


Lenže od leta 2021 ubehol už takmer rok a parabola naďalej utešene rastie. Ak výrobcovia boli schopní za jeden rok radikálne znížiť kapacity, mali by za rovnaký čas byť schopní ich aj radikálne zvýšiť. Avšak burza sa naďalej správa, ako keby už čoskoro mala zaniknúť polovica svetových kapacít el. energie. Môžu za rast ceny špekulanti na burzách, ktorí el. ani nevyrábajú, ani sami nepotrebujú, iba špekulujú s cenou derivátov a vyháňajú ju do nepríčetných výšok? Inými slovami, môže za to fakt, že na burzách prestal fungovať princíp trhu, a nahradil ho nejaký ó supertajný kartel burzových špekulantov? Faktom je, že väčšinu na burze už dávno netvoria výrobcovia, ani koneční kupujúci a väčšina obchodov je čisto špekulatívna.


A tak aj my môžme iba špekulovať. A hľadať vinníkov. A hľadať vinníkov aj budeme, ó, tomu verte že budeme. A keďže politikov ani novinárov ešte ani len nenapadlo, že by nám hlúpym ovciam mali aspoň vysvetliť, čo je príčinou tohto šialenstva, tak my si nájdeme vlastných vinníkov. Takže si ich tam poďme pekne dosadiť. Je to spiknutie židojašterovských burzových nenažrancov? Alebo za to môže tajná dohoda svetovládcov, ktorí sa chystajú nastoliť nový svetový poriadok? Alebo sú za tým „iba“ historické zisky obchodníkov s elektrinou?


Nech už je príčina akákoľvek, opäť nepotrebujem viac ako základoškolské vzdelanie, aby som si domyslel, že kombinácia cenového šialenstva a informačného vákua povedie k silným centralizačným tendenciám, pretože už aj ja ako silno antipaternalistický človek mám tendenciu kričať, aby vlády začali tým nenažrancom siahať na tie ich nekonečné zisky. Oprášime socializmus?

Mne už je to jedno

27.06.2022

Ak má byť 3. svetová vojna, nech je. Žiadam NATO, aby: vyhlásilo vojnu Teroristickej Federácii. zbombardovalo Kremeľ, Moskvu, Skt. Petersburg, Novosibirsk, Omsk, Ufu, Jekaterinburg, skrátka všetky teroristické mestá. zničilo každý jeden teroristický tank, každé jedno teroristické lietadlo a každú jednu teroristickú loď. agentov, čiže štátnych príšlušníkov [...]

Kvalita sa neodpúšťa

04.06.2022

V štátnom znaku nám tróni kríž na trojvrší, ale mala by tam byť skôr hyena. Toto zvieratko by najlepšie charakterizovalo genius loci, ktorý sa samozrejme prenáša aj na našich politických reprezentantov. Veď človek je na obraz boží a politik je na obraz občana. Začnime tým najjednoduchším. Keď ste súkromný podnikateľ, ktorého cieľom je zisk, tak sa správate presne [...]

Putin je chyba v Matrixe

12.04.2022

Na začiatku je vždy korupcia. Toto je vždy a všade rovnaké. Rovnaké vzorce, rovnaké postupy, rovnaké reči a politické ťahy. Rozdiely vznikajú až v pokračovaní. Jedinou premennou v tomto vzorci je ochota spoločnosti tolerovať korupciu a následne nevyhnutné oslabovanie štátu. Práve táto ochota rozhoduje o tom, kde nastane stopka (Slovensko), a kde naopak ďalšia [...]

parlament národná rada nrsr

Prieskum: Sme rodina narástlo, SaS aj OĽaNO padli

30.06.2022 20:44

Najnovší prieskum volebných preferencií mierne zamiešal karty. Posilnilo hnutie Borisa Kollára, SaS a OĽaNO klesli.

Peter Sagan

Sagan na Tour de France nie je favoritom, odpisovať ho je však predčasné

30.06.2022 20:12

Aké šance má Peter Sagan na Tour de France 2022, ktorá štartuje 1. júla v dánskej Kodani? V podcaste Pravdy odpovedá cyklistický expert Lukáš Timko.

Putin, vojna, Osetsko

ICC vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s rusko-gruzínskou vojnou

30.06.2022 18:21

Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s vojnovými zločinmi spáchanými počas konfliktu v Južnom Osetsku v roku 2008.

Rusko, Štátna duma

Štátna duma schválila zákon, ktorý uľahčí zákazy zahraničných médií

30.06.2022 17:26

Poslanci ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, schválili vo štvrtok zákon, ktorý uľahčí zásahy voči zahraničným aj domácim médiám. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

masvatko63

Blog

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 31934x
Priemerná čítanosť článkov: 2129x

Autor blogu

Kategórie