Založ si blog

A zase Elon Musk

Elon Musk sa v poslednej dobe správa ako Matovič. Nepredvídateľný, do seba zahľadený šialenec, ktorý robí rozhodnutia s celospoločenským dosahom na základe momentálneho citového rozmaru. Aspoň tak sa to navonok javí. Odhliadnuc od pochybosti, či by človek beznádejne poháňaný detskými emóciami dokázal vybudovať a neskôr aj udržať impérium hodné najbohatšieho človeka sveta, jeho zdanlivo chaotické rozhodnutia začnú dávať úplne iný zmysel, keď sa na ne pozrieme optikou peňazí. A že najbohatší muž sveta logicky asi bude na peniaze, to asi nemusím vysvetľovať, že?


Všetky tieto rozmary sa začali približne v tom čase, keď sme sa dozvedeli, že plánuje prevziať jednu z najväčších sociálnych sietí, Twitter. Keď chcete od niekoho kúpiť podnik, prvou otázkou na stole je cena. Muskova vyjednávacia taktika spočívala v Matovičovskom kúpim? Alebo nekúpim. Alebo predsa áno. Ale dnes som mal ťažký spánok, tak asi nekúpim. Po týchto šašoidných tančekoch sa majitelia rozhodli podnik predať za Muskovi akceptovateľnú cenu. Prečo by však Musk kupoval silno stratový podnik, pokiaľ by neveril, že z on neho dokáže vytĺcť zisky?


Na odpoveď sa musíme trochu ponoriť do kontextu. Twitter, podobne ako každá sociálna sieť s právnym sídlom v Amerike podlieha obrovskému tlaku časti americkej verejnosti smerom k extrémistickému, konšpiračnému a násilie povzbudzujúcemu obsahu. Rodičia sa boja o duševné zdravie svojich detí (oprávnene, a mali by sa báť aj o vlastné duševné zdravie), plus je tam silná časť tých neznesiteľných tzv. woke extrémistov (niečo ako na Slovensku Vagovič alebo Havran, ktorí sa hrajú na morálne silno nadradených, ale keby si človek posvietil na nich samotných, bohvie čo všetko by sa dozvedel). No a všetci títo, aj tí rozumní, aj tí woke, silno tlačia na majiteľov sociálnych sietí, aby takýto obsah blokovali. Twitter tomuto tlaku podľahol najviac, nakoľko si dovolil dokonca zrušiť profil extrémistickému americkému vtedy ešte prezidentovi. (aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, je to asi ako keby na Slovensku zrušili profil Blahovi, alebo prezidentovi Harabinovi).


A ako to s Muskom súvisí? No, že cenzúra všelijakých fašistických haj.lov je síce morálne pekná, ale proti prírode, alebo ak chcete, proti trhu. Zakážte porno, a zákazníci prejdú ku konkurencii. Zakážte Trumpa, a 150 miliónov Američanov prejde inam. Musk podobne ako mnohí správne vycítil, že vznikla veľká diera na americkom trhu, ale na rozdiel od ostatných mnohých, on je aj dosť bohatý, aby tú dieru dokázal zaplniť. A tak kúpil Twitter a potom sa dialo to, čo už poznáme. Všetky tie tweety o tom, ako on bojuje proti cenzúre, vyhodenie celého manažmentu a polovice zamestnancov, zaliečanie sa tej správnej strane populácie tweetmi o tom, že Ukrajina by sa mala vzdať časti svojich území, a v neposlednom rade aj tvrdé vyjednávanie s Pentagónom o tom, kto a za koľko by mal hradiť služby Starlinku pre Ukrajinu (a občasné vypnutie celej Ukrajiny pre zvýšenie vyjednávacieho potenciálu).


Všetko to dáva zmysel. Stačí len opäť, ako to zdôrazňujem vždy a znovu, pochopiť, kto je jediným celosvetovo univerzálnym Bohom. Prachy. Musk len dobre využíva to, čo s obľubou využíva aj Matovič – presvedčenie verejnosti o vlastnej šialenosti.

Uvedomujete si, o čo sa tu hrá?

16.11.2022

Podľa aktuálne známych informácií dopadla na územie členského štátu NATO raketa ruskej výroby. V hre je teda veľmi veľa, a dúfam, že si to páni politici uvedomujú.

Ukrajina nemôže vyhrať

13.11.2022

Šesť bodov, prečo Ukrajina vojnu nikdy nevyhrá: Na rozdiel od Ukrajiny, Rusko má neobmedzené ľudské zdroje. Za každého padnutého Rusa môžu na front poslať 10 Rusov, za každých 10 príde 100, za každých 100 príde tisíc a za každých 100.000 príde milión. Na rozdiel od Ukrajiny, Rusko má stály zdroj neobmedzených príjmov. Ropa, plyn a fosílne palivá budú do sveta [...]

Ani táto práca nie je ľahká

11.11.2022

Mohlo by sa zdať, že internetoví konšpirátori a influenceri si žijú na vysokej nohe a ani sa pri tom nenadrú. Aj táto práca má však veľa úskalí, a číha na nich aj jedna začiatočnícka pasca.

vodič, nehoda, banská bystrica

Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici troch chodcov

27.01.2023 17:10

Vodič nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Branislav Gröhling

Pokutovanie neospravedlnených hodín považuje Gröhling za nešťastné riešenie

27.01.2023 16:49

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 16:44

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

masvatko63

Blog

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 58885x
Priemerná čítanosť článkov: 2031x

Autor blogu

Kategórie