Založ si blog

A zase Elon Musk

Elon Musk sa v poslednej dobe správa ako Matovič. Nepredvídateľný, do seba zahľadený šialenec, ktorý robí rozhodnutia s celospoločenským dosahom na základe momentálneho citového rozmaru. Aspoň tak sa to navonok javí. Odhliadnuc od pochybosti, či by človek beznádejne poháňaný detskými emóciami dokázal vybudovať a neskôr aj udržať impérium hodné najbohatšieho človeka sveta, jeho zdanlivo chaotické rozhodnutia začnú dávať úplne iný zmysel, keď sa na ne pozrieme optikou peňazí. A že najbohatší muž sveta logicky asi bude na peniaze, to asi nemusím vysvetľovať, že?


Všetky tieto rozmary sa začali približne v tom čase, keď sme sa dozvedeli, že plánuje prevziať jednu z najväčších sociálnych sietí, Twitter. Keď chcete od niekoho kúpiť podnik, prvou otázkou na stole je cena. Muskova vyjednávacia taktika spočívala v Matovičovskom kúpim? Alebo nekúpim. Alebo predsa áno. Ale dnes som mal ťažký spánok, tak asi nekúpim. Po týchto šašoidných tančekoch sa majitelia rozhodli podnik predať za Muskovi akceptovateľnú cenu. Prečo by však Musk kupoval silno stratový podnik, pokiaľ by neveril, že z on neho dokáže vytĺcť zisky?


Na odpoveď sa musíme trochu ponoriť do kontextu. Twitter, podobne ako každá sociálna sieť s právnym sídlom v Amerike podlieha obrovskému tlaku časti americkej verejnosti smerom k extrémistickému, konšpiračnému a násilie povzbudzujúcemu obsahu. Rodičia sa boja o duševné zdravie svojich detí (oprávnene, a mali by sa báť aj o vlastné duševné zdravie), plus je tam silná časť tých neznesiteľných tzv. woke extrémistov (niečo ako na Slovensku Vagovič alebo Havran, ktorí sa hrajú na morálne silno nadradených, ale keby si človek posvietil na nich samotných, bohvie čo všetko by sa dozvedel). No a všetci títo, aj tí rozumní, aj tí woke, silno tlačia na majiteľov sociálnych sietí, aby takýto obsah blokovali. Twitter tomuto tlaku podľahol najviac, nakoľko si dovolil dokonca zrušiť profil extrémistickému americkému vtedy ešte prezidentovi. (aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, je to asi ako keby na Slovensku zrušili profil Blahovi, alebo prezidentovi Harabinovi).


A ako to s Muskom súvisí? No, že cenzúra všelijakých fašistických haj.lov je síce morálne pekná, ale proti prírode, alebo ak chcete, proti trhu. Zakážte porno, a zákazníci prejdú ku konkurencii. Zakážte Trumpa, a 150 miliónov Američanov prejde inam. Musk podobne ako mnohí správne vycítil, že vznikla veľká diera na americkom trhu, ale na rozdiel od ostatných mnohých, on je aj dosť bohatý, aby tú dieru dokázal zaplniť. A tak kúpil Twitter a potom sa dialo to, čo už poznáme. Všetky tie tweety o tom, ako on bojuje proti cenzúre, vyhodenie celého manažmentu a polovice zamestnancov, zaliečanie sa tej správnej strane populácie tweetmi o tom, že Ukrajina by sa mala vzdať časti svojich území, a v neposlednom rade aj tvrdé vyjednávanie s Pentagónom o tom, kto a za koľko by mal hradiť služby Starlinku pre Ukrajinu (a občasné vypnutie celej Ukrajiny pre zvýšenie vyjednávacieho potenciálu).


Všetko to dáva zmysel. Stačí len opäť, ako to zdôrazňujem vždy a znovu, pochopiť, kto je jediným celosvetovo univerzálnym Bohom. Prachy. Musk len dobre využíva to, čo s obľubou využíva aj Matovič – presvedčenie verejnosti o vlastnej šialenosti.

Práve píšeme učebnice dejepisu

03.03.2024

Zem je (takmer) guľatá. Avšak keď stojíme na zemi, tak je to (takmer) nemožné spozorovať. Až keď vystúpime do veľkej výšky niekoľkých desiatok kilometrov, sme schopní ľudským okom rozpoznať najmiernejšie zakrivenie Zeme. Na zemi nám totiž chýba potrebný nadhľad, a to nás po státisíce rokov viedlo k mylnému záveru. No a podobne je to so zmenou. Veľké historické [...]

Ukrajina nikdy nebude členom NATO

10.07.2023

Toto sú najčastejšie argumenty, ktoré medzi politikmi zaznievajú, prečo na nadchádzajúcom summite NATO nemôžu dať Ukrajine žiadne garancie, ani sa nijamým formálnym spôsobom zaviazať, že Ukrajina raz bude členom NATO: A) Nemôžme Ukrajinu prijať do NATO, lebo Ukrajina je vo vojne s Ruskom a to by znamenalo, že aj NATO bude musieť vyhlásiť vojnu Rusku. B) Keby sme prijali [...]

Uvedomujete si, o čo sa tu hrá?

16.11.2022

Podľa aktuálne známych informácií dopadla na územie členského štátu NATO raketa ruskej výroby. V hre je teda veľmi veľa, a dúfam, že si to páni politici uvedomujú.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

masvatko63

Blog

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 68389x
Priemerná čítanosť článkov: 2206x

Autor blogu

Kategórie