Elon Musk sa v poslednej dobe správa ako Matovič. Nepredvídateľný, do seba zahľadený šialenec, ktorý robí rozhodnutia s celospoločenským dosahom na základe momentálneho citového rozmaru. Aspoň tak sa to navonok javí. Odhliadnuc od pochybosti, či by človek beznádejne poháňaný detskými emóciami dokázal vybudovať a neskôr aj udržať impérium hodné najbohatšieho človeka sveta, jeho zdanlivo chaotické rozhodnutia začnú dávať úplne iný zmysel, keď sa na ne pozrieme optikou peňazí. A že najbohatší muž sveta logicky asi bude na peniaze, to asi nemusím vysvetľovať, že?
Všetky tieto rozmary sa začali približne v tom čase, keď sme sa dozvedeli, že plánuje prevziať jednu z najväčších sociálnych sietí, Twitter. Keď chcete od niekoho kúpiť podnik, prvou otázkou na stole je cena. Muskova vyjednávacia taktika spočívala v Matovičovskom kúpim? Alebo nekúpim. Alebo predsa áno. Ale dnes som mal ťažký spánok, tak asi nekúpim. Po týchto šašoidných tančekoch sa majitelia rozhodli podnik predať za Muskovi akceptovateľnú cenu. Prečo by však Musk kupoval silno stratový podnik, pokiaľ by neveril, že z on neho dokáže vytĺcť zisky?
Na odpoveď sa musíme trochu ponoriť do kontextu. Twitter, podobne ako každá sociálna sieť s právnym sídlom v Amerike podlieha obrovskému tlaku časti americkej verejnosti smerom k extrémistickému, konšpiračnému a násilie povzbudzujúcemu obsahu. Rodičia sa boja o duševné zdravie svojich detí (oprávnene, a mali by sa báť aj o vlastné duševné zdravie), plus je tam silná časť tých neznesiteľných tzv. woke extrémistov (niečo ako na Slovensku Vagovič alebo Havran, ktorí sa hrajú na morálne silno nadradených, ale keby si človek posvietil na nich samotných, bohvie čo všetko by sa dozvedel). No a všetci títo, aj tí rozumní, aj tí woke, silno tlačia na majiteľov sociálnych sietí, aby takýto obsah blokovali. Twitter tomuto tlaku podľahol najviac, nakoľko si dovolil dokonca zrušiť profil extrémistickému americkému vtedy ešte prezidentovi. (aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, je to asi ako keby na Slovensku zrušili profil Blahovi, alebo prezidentovi Harabinovi).
A ako to s Muskom súvisí? No, že cenzúra všelijakých fašistických haj.lov je síce morálne pekná, ale proti prírode, alebo ak chcete, proti trhu. Zakážte porno, a zákazníci prejdú ku konkurencii. Zakážte Trumpa, a 150 miliónov Američanov prejde inam. Musk podobne ako mnohí správne vycítil, že vznikla veľká diera na americkom trhu, ale na rozdiel od ostatných mnohých, on je aj dosť bohatý, aby tú dieru dokázal zaplniť. A tak kúpil Twitter a potom sa dialo to, čo už poznáme. Všetky tie tweety o tom, ako on bojuje proti cenzúre, vyhodenie celého manažmentu a polovice zamestnancov, zaliečanie sa tej správnej strane populácie tweetmi o tom, že Ukrajina by sa mala vzdať časti svojich území, a v neposlednom rade aj tvrdé vyjednávanie s Pentagónom o tom, kto a za koľko by mal hradiť služby Starlinku pre Ukrajinu (a občasné vypnutie celej Ukrajiny pre zvýšenie vyjednávacieho potenciálu).
Všetko to dáva zmysel. Stačí len opäť, ako to zdôrazňujem vždy a znovu, pochopiť, kto je jediným celosvetovo univerzálnym Bohom. Prachy. Musk len dobre využíva to, čo s obľubou využíva aj Matovič – presvedčenie verejnosti o vlastnej šialenosti.
Celá debata | RSS tejto debaty