Založ si blog

Svet je príliš veľký

A Slovensko príliš malé. Kto pred 21. februárom 2018 veril, že mafia a politika sú na Slovensku až tak previazané, že zločinci sa navzájom až tak kryjú, že polícia, tajné služby, súdy, prokuratúra, bezpečnostné zložky sú až tak ovládnuté, že… až tak každý s každým? Že tu až tak „neexistovala kriminalita na najvyšších miestach“, že sa nezatvárali ani OPOZIČNÍ mafiáni, oligarchovia a politici, lebo aj tí boli súčasťou toho každý s každým.


Slovensko je naozaj veľmi špecifická krajina. Ukradnutý štát, v podstate bez prestávky už 80 rokov – ktorý žijúci Slovák si ešte pamätá, keď štát reálne patril občanom, keď občan reálne mohol vo voľbách rozhodnúť o smerovaní krajiny, a nielen odvrátiť ešte väčšiu katastrofu a zvoliť katastrofu menšiu. No nemôžme sa čudovať, že Slováci tak hojne veria konšpiráciám, a po tom, čo vyšlo najavo po Gorile, a v ešte väčšom merítku po februári 2018, to už je dokonca celkom pochopiteľné.


No a keď o našich slovenských životoch rozhodujú schôdzky temných tieňov niekde na piatom poschodí bratislavského hotela, alebo tajné porady tých istých tieňov v konšpiračnom byte na Vazovovej, alebo na poľovníckej chate, alebo dokonca priamo v kancelárii generálneho prokurátora – jednoducho kdekoľvek, kde sa cítia bezpečne a v súkromí, je potom celkom logické, že o životoch všetkých pozemšťanov rozhodujú podobné schôdzky na stošesťdesiatomsiedmom poschodí hotela niekde v Dubaji. Však?


No a presne tomu som kedysi veril aj ja. Veril som, a dodnes napríklad čiastočne verím, že minimálne nejaká časť biznisového, oligarchického a mafiánskeho (skrátka klasického politického) pozadia Georga W. Busha ml. bola minimálne čiastočne majetkovo a biznisovo prepojená minimálne s niektorými členmi Al Kájdy. Či GWB ml. naozaj vopred vedel o chystaných útokoch, alebo ich dokonca sám naplánoval, tak tak ďaleko môj mozog našťastie nikdy nezašiel. Ale minimálne ľudia z tajnej služby, ktorí sfalšovali dôkazy o chystanej výrobe jadrových zbraní v Iraku, nekonali na vlastnú päsť a bez aspoň implicitného súhlasu najvyššieho politického predstaviteľa a jeho tímu, o tom som presvedčený (ako paralelu použijme známe slovenské Pelleho „Hm.“) Napriek tomu mnohí z tých ľudí dodnes nesedia. Smutné. Skoro ako na Slovensku, však?


A Trump tiež dodnes nesedí, napriek tomu že sa k násilnému ovládnutiu Ameriky pokúsil využiť tých istých prívržencov QAnonu, ktorí inak tak radi tvrdia, že svet ovládajú tajné entity pedofilných židojašterov požierajúcich malé deti za účelom predĺženia vlastného života. To sa dokonca už aj nám Slovákom zdá pritiahnuté za vlasy? No tak ešte chvíľu počkajme. Čas je mocný pán, kúsok po kúsku, nenápadne, povaríme žabičku, percentíčko na každý deň a o tri roky sa jedného rána prebudíme a budeme presne tam. Však QAnon tiež nevznikol zo dňa na deň. Stačí sa len pridať do tých správnych online ostrovčekov a denno denne sa v tom utvrdzovať. No a ak nás predsa stále kvária pochybnosti, tak treba obsesívne poslielať linky deťom, súrodencom, rodinným príslušníkom, kamarátom, nech tomu uveria aj oni, a nebudeme v tom tak sami.


Problém je, že tento spôsob myslenia je už nezvratný. Keď sa raz naučíme svoj mozog premýšľať v týchto intenciách, už to máme nastálo. A vôbec to nemusí znamenať celoživotnú vernosť jednej teórii. Ľudský život je na to príliš dlhý a časy príliš premenlivé. Dávnejšie boli v móde ropné konglomeráty, potom leteli židia, pred dvoma rokmi sprisahanie farmafiriem, a dnes letí QAnon. Bohov je veľa, je jedno ktorého si vyberieme, a tak ako všetko, aj podoba lokálnych Bohov sa v čase mení. V závislosti od toho, kam je práve mierený tok peňazí. Veď aj spirituálni influenceri si musia za niečo kúpiť svoje Ferrari. Dopyt – ponuka, základy ekonómie. No a nástup sociálnych sietí umožnil toľkým ľuďom pracovať z pohodlia domova. Stačí len vycítiť tie správne vetry, pridať trochu mystéria, pochopiť základy ľudskej psychológie a samozrejme, mať na to povahu. Včerajší odborníci na medicínu sú dnes titulovaní generáli a politológovia, ale kľudne si môžme nájsť nových kazateľov, ak sa nám títo zunovali. Ponuka vždy bude, kým bude dopyt. A ako som spomínal, spôsob myslenia už je nezvratný.


A určite chce každý vládnuť, lebo túžba vládnuť je tak hlboko v ľudskej DNA, a vojna o tróny je stará ako ľudstvo samo, a nič sa aj tak neudrží v tajnosti, lebo všade sú tí neznesiteľní novinári a v niektorých geografiách neznesiteľných novinárov nahrádzajú neznesiteľní eštebáci a špicli a že vlastne je jedno v ktorej časti sveta žijete, lebo skutočný Boh je vždy a všade rovnaký – prachy. No a tento jediný a skutočný Boh má ešte jedného mocného pomocníka – sex. No a tento jediný a skutočný Boh so svojim jediným a skutočným pomocníkom používajú tisíc rôznych masiek no a to sú práve všetci tí Bohovia, ktorým potom ovce aj neovce veria, alebo ich cynickejšie ovce a neovce zištne kážu. No a najsofistikovanejšími hercami, ktorí sú v maskách vôbec najzbehlejší, a tým pádom si oprávnene nárokujú právo na nás nesofistikovaných pozerať zhora, sú práve liberáli a preto ich všetci my nesofistikovaní tak milujeme! A milujeme ich až tak, že zo samej lásky k sofistikovaným sa potom prichýlime k najkonzervatívnejším. Človeka by to až lákalo ku konšpirácii, či by sa konzervatívcom neoplatilo prezliecť sa za liberála, keď je liberalizmus takým mocným generátorom konzervativizmu.


Psst. Prezradím tajomstvo. Jedna liečba ale predsalen existuje. Aspoň na mňa zabrala. Mám to overené, áno? Z overených zdrojov. Ale nikomu to nehovorte! Budú vás za to prenasledovať, veď tí – politici, médiá, boháči. Tá liečba je pritom tak fantasticky jednoduchá! Stačí, stačí keď… vyjdete von. Von? Kam von? No tam, tam kde sa končia dvere vašeho bytu. Alebo ešte ďalej. Čím ďalej, tým lepšie. Kam až dojdete. A že na koniec nedojdete, lebo na to je svet príliš veľký. Obrovský. Ale predsa, skúste to. Cestujte, cestujte veľa, a mixujte to, rôzne krajiny, rôzne kultúry, chudobné, bohaté, trávnaté, púštne, horské, neprístupné, choďte do lyžiarskeho raja v Emirátoch aj do stepí v Kazachstane, do Londýna aj do Tokia, choďte všade, kde vás pustia a napľujte tam, kde vás nepustia. A potom možno, ale naozaj len možno to príde, pozvoľne a nebadane, rovnako ako tie veci vyššie prichádzali pozvoľne a nebadane – že sa jedného dňa o tri roky prebudíte a zistíte, že vy už žiadneho „Boha“ nepotrebujete. Že vy si vystačíte aj s tým svetom, ktorý je. A že ten svet je aj tak na jedného Boha príliš veľký.


Uvedomujete si, o čo sa tu hrá?

16.11.2022

Podľa aktuálne známych informácií dopadla na územie členského štátu NATO raketa ruskej výroby. V hre je teda veľmi veľa, a dúfam, že si to páni politici uvedomujú.

Ukrajina nemôže vyhrať

13.11.2022

Šesť bodov, prečo Ukrajina vojnu nikdy nevyhrá: Na rozdiel od Ukrajiny, Rusko má neobmedzené ľudské zdroje. Za každého padnutého Rusa môžu na front poslať 10 Rusov, za každých 10 príde 100, za každých 100 príde tisíc a za každých 100.000 príde milión. Na rozdiel od Ukrajiny, Rusko má stály zdroj neobmedzených príjmov. Ropa, plyn a fosílne palivá budú do sveta [...]

Ani táto práca nie je ľahká

11.11.2022

Mohlo by sa zdať, že internetoví konšpirátori a influenceri si žijú na vysokej nohe a ani sa pri tom nenadrú. Aj táto práca má však veľa úskalí, a číha na nich aj jedna začiatočnícka pasca.

vodič, nehoda, banská bystrica

Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici troch chodcov

27.01.2023 17:10

Vodič nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Branislav Gröhling

Pokutovanie neospravedlnených hodín považuje Gröhling za nešťastné riešenie

27.01.2023 16:49

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 16:44

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

masvatko63

Blog

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 58879x
Priemerná čítanosť článkov: 2030x

Autor blogu

Kategórie