Zdanlivo bezvýznamné divadlo

26. augusta 2022, masvatko63, Nezaradené

„Volič je ho.no, volič nevie absolútne nič,“ povedal kedysi na legendárnej nahrávke najmocnejší muž Slovenska. Iste, pokiaľ patríte k niekoľkým percentám vyvolených, obdarených schopnosťou samostatného, a kritického myslenia, tak sa oprávnene pýtate, prečo sú „referendové“ otázky zámerne sporné a napadnuteľné. Lenže ani to ešte nie je podstata veci.


Poďme najprv k tomu jednoduchšiemu. Skúsme uhádnuť motív tohto zámerne zmareného „referenda“. Je to len palica, ktorou Fico bude biť svojho najväčšieho politického nepriateľa v tých voľbách, na ktorých záleží? (teraz rozprávam k tým niekoľkým percentám, takže iste nemusím vysvetľovať, že najväčším nepriateľom nie je Matovič, ani jeho vláda) Alebo je to len ďalší spôsob, ako zostať na očiach médií a tým si vziať späť časť percent ukradnutých mu jeho druhým najväčším politickým nepriateľom?


Iste, už na začiatku pôsobenia Čaputovej mandátu a jej snáh o nadstraníckosť a pozíciu zmierovateľa som upozorňoval, že takéto snahy sú zbytočné, pretože Fico to určite opäť rozpolarizuje, vyhrotí až na dreň kosti a donúti svojich voličov vybrať si stranu. Tiež som sa snažil poukázať na tichú dohodu politikov a médií o neupozorňovaní na inštitút milosti (alebo amnestie ak vám je to milšie) a čo tento inštitút bude znamenať pre Slovensko po roku 2024.


Lenže toto všetko sú otázky síce správne, ale ešte stále nie najpodstatnejšie. Tá správna otázka znie: Prečo je mu to jedno?


Papagáji v koncentrátoch podpriemernosti prezývaných médiami do zblbnutia omieľajú, že Fico sa niekam ponáhľa, Ficovi horí pod zadkom, Fico je zúfalý, Fico potrebuje povaliť vládu za každú cenu! Keby som tie kastráty ešte čítal, tak by som si snáď aj mohol myslieť, že Ficovi zostáva pár mesiacov.


Tak ešte raz. Prečo je mu to jedno? Prečo prezidentské voľby 2024 sú pre neho dôležitejšie, ako predčasné voľby 2023? Prečo podržať menšinovú Matovičovu vládu je pre neho výhodnejšie ako povaliť vládu, či už väčšinovú alebo menšinovú (opäť, prihováram sa k mysliacim bytostiam, takže nepochybujem, že chápete že žiadny človek, dokonca ani Matovič, by nešiel do menšinovej vlády, keby to nemal kryté). Koľkí z nás vedia alebo vedeli, že prezidentské aj parlamentné voľby sa budú konať v ten istý mesiac toho istého roka a koľkí z nás vedia, prečo je táto ozátka podstatná?


Nuž dobre, pre istotu, lebo čítajú to zrejme aj začínajúci pozorovatelia politiky: Ficova podpora samozrejme nebude priama. Volá sa to proxy. Iná strana bude robiť tú robotu. Veď… nie je to zas TAK zložité, či? No dobre, tak už to konečne vypľujem. Úradnícka vláda sa to volá. To je to, o čo tu ide.